В периода 10-12.09.2018г. екипът на специализираната администрация на НАПОО премина тридневен обучителен курс на тема: „Методи, техники и подходи за анализиране на професията и за определяне на профила на професията“. Обучението се реализира в изпълнение на проект по Оперативна програма „Добро управление“ с номер BG05SFOP001-2.006-0001: „Повишаване на ефективността в работата на служителите от дирекция „Професионална квалификация и лицензиране“ в НАПОО чрез надграждане на специализираните знания, умения и компетентности“, който стартира в началото на м. юли 2018 г.
Курсът предостави възможност на екипа за повишаване на експертността му за разработване на Държавни образователни стандарти за придобиване на квалификация по професии, която е една от основните функции на НАПОО, произтичаща от ЗПОО“. Това е първият от четирите обучителни модула, които ще се реализират по проекта в рамките на 12 месеца.
В рамките на първия ден от обучението бяха разгледани структурата и изискванията към изготвяне на проекти на ДОС за придобиване на квалификация по професии съгласно промените в ЗПОО от юли 2016, като особено внимание бе обърнато на описанието на професията. Лекцията и груповата дискусия спомогнаха за систематизиране и групиране на източниците на информация при изготвянето на профила на професията, както и за повишаване на компетентността на всички участници от специализираната администрация по зададената тема.
Вторият ден на обучението беше изцяло посветен на един от най-популярните методи за събиране на информация – ДАКУМ метода и конкретното му приложение при разработването на Държавните образователни стандарти. ДАКУМ е специфичен метод на работа, при който участниците в групата от бизнеса е водена по определени стъпки за визуално описание на основни отговорности и свързаните с тях трудови задачи в дадена професия, както и необходимите знания, умения и качества на личността.
Методът е базиран на две основни твърдения:
• Реално практикуващите специалисти в дадена професия са най-добрия източник при анализа на трудовата дейност;
• Всяка професия може да бъде ефективно описана чрез набор от задачи, отговорности, знания, умения и качества;
Всички основни стъпки от метода бяха подробно обяснени, бяха разиграни различни практически ситуации при работата в малки групи, а резултатите бяха подробно дискутирани, за да се затвърдят теоретичните знания с практическото им приложение.
В третия ден на фокусът в обучението бяха конкретни техники за фасилитиране на работна среща и работна дискусия, включително и на фокус група и структурирано интервю. Специално внимание се обърна на уменията за слушане, на видовете участници в работната среща според тяхната нагласа и активност, на уменията за насочване на разговора в съответствие с неговата цел, в контекста на разработването на проектите на ДОС. Бяха обобщени основните акценти от обучението и се очертаха въпроси, които да бъдат подробно обсъдени по време на втория модул на обучението, който също е свързан с темата за разработването на ДОС. Проведеното обучение е част от политиката на НАПОО, насочена към усъвършенстване на експертния капацитет на служителите за качествено изпълнение на възложените от ЗПОО функции.