От 01.09.2014 г. Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) стартира участието си по нов международен проект COACH@WORK, финансиран по програма „Erasmus+“, Ключова дейност 2 (КД 2) „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики“. Това е първият проект, по който НАПОО партнира по новата програма Еразъм + 2014-2020 г.
Проектът е с продължителност 36 месеца. Първата работна среща по проекта се проведе на 18 и 19.11.2014 г. в гр. Пловдив.
Проектът ще допринесе за разширяване опита на НАПОО в европейските процедури за разработване на EQAVET система за признаване, валидиране и акредитиране на знания, умения и компетентности, придобити от доставчици на подкрепена заетост за хората с увреждания.
За първи път на територията на Европа ще бъде акредитирана COACH@WORK програма за професионално обучение в областта на подкрепената заетост, което е и един от основните ангажименти на НАПОО в качеството й на ключов партньор. Другите партньори по проекта са: Националната федерация на работодателите на инвалиди от България, организацията „Згура-М“ ООД – координатор на проекта, „Интерпроджектс“ ЕООД, България, Jugend am Werk Steiermark (JaW), Австрия, Fundacion Pascual Tomas (FPT), Испания – организации с опит в предоставянето на социални услуги на хора с увреждания и хора в неравностойно положение, както и International Science, Innovation, Technology and Educational Support Association (UBITED), Турция.
Приносът на настоящия проект ще бъде създаването на инструментариум, който да даде възможност на лицата да валидират придобити знания и умения от неформално и самостоятелно обучение за целите на подкрепената заетост. Това е новаторски подход, който не съществува на национално и европейско равнище. Р България като член на ЕС и Турция в качеството си на трета страна, ще разработят механизми за развитието и вграждането на този специфичен вид трудова дейност в националните си системи за професионално образование и обучение. Заедно с останалите партньори по проекта – Австрия и Испания, притежаващи значителен опит в тази сфера, ще се направят стъпки за институционализиране на дейността и легитимирането й в националните законодателства. С тези действия ще се насърчи както изграждането на капацитет за доставчиците на подкрепена заетост, така и засилено сътрудничество и обмен на опит и добри практики между държавите в областта на професионалното образование и обучение и осигуряване на качество (по разработената EQAVET система).
По-подробна информация за проекта можете да получите от презентацията по проекта, а в бъдеще и от интернет-сайтът, който ще бъде разработен в рамките на проектните дейности.